افت صادرات خودرو در سال جاری

صادرات خودرو و قطعات در سال جاری کاهش قابل توجهی را نسبت به سال قبل تجربه کرد به طوری که از رقم 177 میلیون دلار در سال گذشته به 113 میلیون دلار در 11 ماهه امسال رسید.
به گزارش مشرق، صادرات خودرو و قطعات در سال جاری کاهش قابل توجهی را نسبت به سال قبل تجربه کرد به طوری که از رقم 177 میلیون دلار در سال گذشته به 113 میلیون دلار در 11 ماهه امسال رسید.
 
طی 11 ماهه امسال 24 هزار تن خودرو و قطعات از کشور صادر شد. این در حالی است که حجم صادرات خودرو و قطعات در سال گذشته به بیش از 37 هزار تن رسید.

ارزش ریالی خودرو و قطعات صادر شده طی 11 ماهه امسال 356 میلیارد و 387 میلیون تومان بود که در مقایسه با صادرات 522 میلیارد و 882 میلیون تومانی سال گذشته، کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد.

در مورد ارزش دلاری صادرات خودرو و قطعات طی 11 ماهه سال جاری نیز باید به رقم 113 میلیون و 644 هزار دلار اشاره کنیم. بر اساس آمار گمرک، این رقم در مورد صادرات سال گذشته معادل 177 میلیون و 410 هزار دلار بوده است.

هرچند آمار مربوط به سال گذشته عملکرد 12 ماهه صنعت خودروسازی و قطعه سازی را نشان می‌دهد که با آمار 11 ماهه امسال مورد مقایسه قرار گرفته است، اما قطعاً اتفاق خاصی طی یک ماهه پایانی سال نخواهد افتاد و آمارهای مربوطه تغییر چندانی نخواهد کرد.

کاهش صادرات خودرو و قطعات در حالی اتفاق افتاده که کیفیت حرف اول را در صادرات کالا می‌زند و به عنوان یک آیتم مهم در این زمینه نقش دارد.
 
در چنین شرایطی هرچند مدیران دولتی و مسئولان وزارت صنعت از بهبود کیفیت خودروهای داخلی سخن می‌گویند اما مشتریان ایرانی همچنان از پایین بودن کیفیت خودروها ناراضی هستند و ظاهراً این مسئله بر عملکرد خریداران خارجی نیز تأثیرگذار بوده است.

از سویی، تأمین ارز مورد نیاز صنعت خودرو از طریق صادرات همواره مورد تأکید مسئولان بوده و به این ترتیب کاهش ارزآوری صنعت خودرو عاملی برای دراز شدن دست خودروسازان به سمت کمک‌های دولتی خواهد بود. کمکی که نمونه آن را در پرداخت تسهیلات 2500 میلیارد تومانی دولت به خودروسازان در سال گذشته مشاهده کردیم اما این اقدام تنها باعث فروش خودروهای انبار شده در پارکینگ خودروسازان شد و نقشی در بهبود وضعیت صادرات خودروسازها نداشته است.

بخش اخبار صنعت | مجله اینترنتی پیشرو ماشین


منبع: مشرق نیوز

اطلاعات تماس :

با ما در تماس باشید :

شرکت پیشرو ماشین کیمیا
زنجان- شهرک صنعتی شماره یک

024-32221338

اطلاعات کامل تماس

آمار بازدید سایت

لطفا ابتدا پلاگین آمار بازدیدکنندگان سایت آمار بازدیدکنندگان را فعال نمایید.

نمایش اوقات شرعی