سیف: بذر های برجام در حال روییده شدن است

به نظر می‌رسد بذرهای کاشته‌شده در سال‌های اخیر، یکی پس از دیگری در حال رویش و جوانه‌زدن هستند و در آینده شاهد بهره‌مندی مردم شریف ایران از ثمرات تصمیمات سنجیده، پایداری و صبرشان خواهیم بود.
سیف، رئیس کل بانک مرکزی در روزنامه شرق نوشت: چهارمین همایش تجاری – بانکی ایران و اروپا روزهای ٩ و ١٠ اردیبهشت ١٣٩٦ در تهران برگزار شد. در پی ابتکار بانک مرکزی و توافق با برگزار‌کنندگان (همایش جهانی هفته فاینانس اروپا) قرار شد سالی دو بار بانکداران، شرکت‌های بیمه صادراتی، شرکت‌های خدمات مالی و نمایندگان بانک‌های مرکزی اروپایی با طرف‌‌های ایرانی خود دور هم جمع شوند و ضمن بررسی فرصت‌های تجاری در جهت رفع موانع تبادلات بانکی و تجاری خود با یکدیگر گفت‌وگو و راه‌حل‌جویی کنند.
 
همایش اول در نوامبر ٢٠١٥ در فرانکفورت، همایش دوم در اسفند ١٣٩٤ (مارس ٢٠١٦) در تهران، همایش سوم در نوامبر ٢٠١٦ در فرانکفورت و همایش چهارم اوایل هفته جاری در تهران برگزار شد. در این همایش، ٣٥ بانک و مؤسسه اروپایی، از جمله نمایندگان بانک‌ها و مؤسسات مالی، بیمه‌های صادراتی، شرکت‌های بزرگ حسابرسی، نهاد نظارتی بانکی آلمان (بافین)، بانک مرکزی آلمان و نماینده اتحادیه اروپا شرکت کردند.
 
  برگزاری سطح بالای این همایش در قالب ١٠ سخنرانی کلیدی و هفت پنل تخصصی اثر بسیار مثبتی بر فعالان اقتصادی داخل کشور و میهمانان خارجی برجای گذاشت. انتخاب دقیق مخاطبان همایش و پوشش خوب رسانه‌ای این رویداد مهم اثر مثبتی هم بر بازار سرمایه داشت، به‌گونه‌ای که هم‌زمان با برگزاری همایش برای سهام بانک‌ها صف خرید تشکیل شد. ارزیابی صاحب‌نظران این است که برگزاری این رویداد در ماه‌های پایانی دولت یازدهم و حضور گسترده اروپایی‌ها، بیانگر قدرت دیپلماسی بانکی و اقتصادی دولت است و نشان می‌دهد موفقیت‌های بین‌المللی ایجادشده، با هدایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی بانکداران ایرانی برای حصول به نتایج ملموس پیگیری می‌شود.
 
حضور برادران عزیزم جناب آقای دکتر ظریف، وزیر محترم امور خارجه و جناب آقای دکتر آخوندی، وزیر محترم راه و شهرسازی که هردو از صاحب‌نظران و حامیان جدی این دیپلماسی بانکی و اقتصادی به‌ویژه پس از برجام بوده‌اند نیز بر غنای همایش افزود. مشارکت نمایندگان دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا، بار دیگر این امر را نشان داد که در سایه تلاش‌های انجام‌شده در دولت یازدهم، اتحادیه اروپا که زمانی متحد اصلی ایالات متحده آمریکا در وضع و اجرای تحریم‌های مالی و اقتصادی علیه ایران بود، موضع خود را تغییر داده و بر برقراری و توسعه روابط با نظام مالی ایران، اصرار دارد. پیام اصلی شرکت مقامات مزبور در همایش تهران این بود که بانک‌ها و مؤسسات مالی اروپایی نباید در برقراری روابط مالی و تجاری با بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی ایرانی، هیچ دغدغه‌ای جز ملاحظات تجاری و مالی داشته باشند و ایران، به کشوری عادی در رابطه با مسائل بانکی بین‌المللی مبدل شده است.
 
بااین‌حال، اکثر شرکت‌کنندگان در همایش بر این نکته تأکید داشتند که رفع تحریم‌ها، اگرچه مانع اصلی برقراری و توسعه روابط مالی و بانکی را برداشته، اما در کنار آن ضروری است که رعایت استانداردهای بین‌المللی در سیستم بانکی ایران ارتقا یابد و شفافیت در نظام مالی کشور افزایش پیدا کند تا بتوان تعامل با نظام مالی بین‌المللی را گام‌به‌گام افزایش داد. روشن است که تحقق این امر، نیازمند گذر زمان است و نمی‌توان به طور آنی و فوری انتظار رسیدن به وضعیت آرمانی را داشت.
 
از سوی دیگر، به شرکت‌کنندگان خارجی در همایش این پیام منتقل شد که از منظر جمهوری اسلامی ایران، آنچه مهم و اساسی است، تقویت اقتصاد داخلی است و تعامل با نظام مالی بین‌المللی، در جهت همین هدف مدنظر قرار می‌گیرد. ازاین‌رو، همکاری‌های بین‌المللی در صورتی که موجب افزایش توان تولید داخلی، انتقال دانش و فناوری و رشد و استحکام پایه‌های اقتصادی شوند با آغوش باز پذیرفته خواهند شد و درصورتی‌که سهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی نداشته باشند، جزء اولویت‌های کشور نخواهند بود.
 
به نظر می‌رسد بذرهای کاشته‌شده در سال‌های اخیر، یکی پس از دیگری در حال رویش و جوانه‌زدن هستند و در آینده شاهد بهره‌مندی مردم شریف ایران از ثمرات تصمیمات سنجیده، پایداری و صبرشان خواهیم بود.  لازم می‌دانم از سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان و پژوهشکده پولی و بانکی که نقش مؤثری در تحقق اهداف موردنظر داشته‌اند تشکر و قدردانی کنم.

بخش اخبار صنعت | مجله اینترنتی پیشرو ماشین


منبع: برترین ها

اطلاعات تماس :

با ما در تماس باشید :

شرکت پیشرو ماشین کیمیا
زنجان- شهرک صنعتی شماره یک

024-32221338

اطلاعات کامل تماس

آمار بازدید سایت

لطفا ابتدا پلاگین آمار بازدیدکنندگان سایت آمار بازدیدکنندگان را فعال نمایید.

نمایش اوقات شرعی