خسارت سرمازدگی به باغات شمال چقدر است؟

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران گفت: ۳۰ میلیارد تومان برای کمک بلاعوض به باغداران مرکبات شمال مصوب شده که برای امحای ۱۲۰ هزار تن پرتقال یخ‌زده کیلویی ۳۵۰ تومان بلاعوض به باغداران پرداخت می‌شود.

دلاور حیدرپور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران، آخرین وضعیت مرکبات استان مازندران را تشریح کرد و گفت: امسال برآورد کرده بودیم که بین 2.7 تا 2.8 میلیون تن تولید مرکبات داشته باشیم، اما سرمای نابه هنگامی آمد که در تاریخ هواشناسی مازندران بی‌سابقه بود و طی سی چهل سال اخیر، سرمای زیر 5 درجه آذرماه و برف 70 سانتی‌متری بی سابقه بود.

وی اضافه کرد: در عین حال، قبل از این برف، 70 درصد نارنگی تولیدی برداشت شده بود، اما تنها 7 تا 8 درصد محصول پرتقال استان را برداشت کرده بودیم. چون رشد فیزیولوژی آن کامل نشده بود و 50 درصد محصول کیوی هم تا پیش از سرمازدگی برداشت شده بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران گفت: محصول پرتقال تا دمای زیر 3 درجه سانتیگراد مقاومت می‌کند، اما این مسئله در مورد کیوی صدق نکرده و در دمای منفی یک درجه یخ‌زده شده و قابل مصرف نیست.

بنا بر اذعان متولی بخش کشاورزی استان مازندران، این سرمازدگی 900 میلیارد تومان به باغات مرکبات، دام، طیور و گلخانه‌های استان مازندران خسارت وارد کرد.

وی گفت: به دلیل پهن بودن شاخه درختان کیوی و سنگینی برف، با شکستگی درختان مواجه شده‌ایم که 15 تا 20 درصد باغات کیوی نیاز به مرمت و بازسازی دارند.

حیدرپور با اشاره به اینکه امسال پیش‌بینی افزایش 15 درصدی تولید مرکبات را داشتیم، خاطرنشان کرد: اما متأسفانه پس از سرمازدگی، با بداخلاقی‌هایی از سوی دلالان مواجه شدیم که پرتقال را کیلویی 300تومان از باغداران خریداری کرده و به یکباره از حجم زیادی محصول در بازار مواجه شدیم. 

رئیس جهاد کشاورزی استان مازندران گفت: با تصویب 30 میلیارد تومان کمک بلاعوض دولت، 120 هزار تن پرتقال یخ‌زده از سطح باغات جمع‌آوری و از مدار خارج شد که ما به ازای هر کیلوگرم پرتقال 350 تومان بلاعوض به باغدار کمک کرده‌ایم و همچنین 12 هزار تن پرتقال آسیب‌دیده خریداری و به کارخانجات برای تبدیل آن به کنسانتره ارسال شده است.

بخش اخبار صنعت | شرکت پیشرو ماشین


منبع: مشرق

اطلاعات تماس :

با ما در تماس باشید :

شرکت پیشرو ماشین کیمیا
زنجان- شهرک صنعتی شماره یک

024-32221338

اطلاعات کامل تماس

آمار بازدید سایت

لطفا ابتدا پلاگین آمار بازدیدکنندگان سایت آمار بازدیدکنندگان را فعال نمایید.

نمایش اوقات شرعی