رویای شیرین سودهای چند میلیونی، سراب شد

رؤیای شیرین دریافت سودهای چند میلیونی خیلی زود برای مردمی که به امید آن راهی مؤسساتی چون فرشتگان یا آرمان شدند، سراب شده و آنهایی که امیدوار بودند با گرفتن سودهای بالا زندگی خود را تکانی بدهند، امروز گرفتار هستند.همین نقطه آغاز ماجرای دام مؤسسه‌های غیرمجاز و مردمی است که می‌خواهند در اوضاع نامتوازن اقتصادی، درآمد بیشتری کسب کنند.
روزنامه ایران: رؤیای شیرین دریافت سودهای چند میلیونی خیلی زود برای مردمی که به امید آن راهی مؤسساتی چون فرشتگان یا آرمان شدند، سراب شده و آنهایی که امیدوار بودند با گرفتن سودهای بالا زندگی خود را تکانی بدهند، امروز گرفتار هستند.همین نقطه آغاز ماجرای دام مؤسسه‌های غیرمجاز و مردمی است که می‌خواهند در اوضاع نامتوازن اقتصادی، درآمد بیشتری کسب کنند.
 
به گزارش ایرنا، حالا پس از مؤسسه میزان و ثامن الحجج که با ورود نظام بانکی، سپرده‌گذارانشان تعیین تکلیف شدند، نوبت سپرده‌گذاران فرشتگان و آرمان است که تن لرزه سرانجام دارایی هایشان در این مؤسسه را به جان بخرند. تعاونی اعتباری فرشتگان در سال 77 با عنوان «شرکت تعاونی اعتبار شهید هاشمی مشهد» در این شهر پا گرفت؛ این مؤسسه از اواخر دهه 80 و با اقدام بانک مرکزی برای ساماندهی مؤسسه‌های غیرمجاز در فرآیند ادغام با دیگر تعاونی‌ها قرار گرفت.
 
فرشتگان که توانسته بود در این مدت هشت هزار میلیارد تومان جذب کند، در دوره‌ای با ادغام برخی تعاونی‌های دیگر تحت پوشش آرمان فعالیت می‌کرد و سرانجام سپرده‌گذاران آن تحت پوشش مؤسسه کاسپین رفتند.
 
در ماه‌های اخیر بویژه از آذر ماه پارسال به بعد که دادستان تهران اعلام کرد فرشتگان برای پاسخگویی به مطالبات سپرده‌گذارانش 4 هزار میلیارد تومان کسری دارد، مشتریان فرشتگان هر از چند گاهی مقابل مؤسسه کاسپین، بانک مرکزی، مجلس شورای اسلامی و حتی خبرگان تجمع می‌کنند تا راهی برای رسیدن به دارایی‌های خود بیابند.
 
تجمع اخیر سپرده‌گذاران فرشتگان و آرمان دوشنبه گذشته (9 خرداد) در مقابل ساختمان بانک مرکزی در میرداماد شکل گرفت؛ تجمعی که به مدد اطلاع‌رسانی سپرده‌گذاران در شبکه‌های اجتماعی، مشتریان بسیاری از این دو مؤسسه را از شهرهای مختلف راهی تهران کرده بود.
 
حضور پرشمار مردم در مقابل ساختمان شیشه‌ای بانک مرکزی، ورود نیروی انتظامی را هم به دنبال داشت که در نهایت سپرده‌گذاران را متفرق کردند.
 
وقتی به‌عنوان خبرنگار خود را به جمع سپرده‌گذاران رساندم، همگی از رسانه‌ها شاکی بودند بخصوص از صدا و سیما؛ می‌گفتند که چرا تریبون را فقط به مسئولان بانک مرکزی می‌دهد که به سپرده‌گذاران بتازند در حالی که ما به خاطر مجوزی که بانک مرکزی به کاسپین داده بود، به آن اعتماد کردیم.
 
یکی از سپرده‌گذاران، خود را معلم بازنشسته‌ای معرفی کرد که پاداش پایان خدمت خود را به همراه دارایی حاصل از فروش منزل مسکونی‌اش در فرشتگان سپرده‌گذاری کرده بود و اکنون مستأصل مانده است.
 
نفر دیگر، بانوی جوانی بود که دیگران می‌گفتند یک میلیارد و 400 میلیون تومان در فرشتگان سپرده‌گذاری کرده؛ وقتی با نگاه تعجب‌آمیز من رو به رو شد که چطور این سرمایه را در این مؤسسه گذاشته، بسرعت پاسخ می‌دهد: به ما گفتند از بانک مرکزی مجوز دارد.
 
بقیه سپرده‌گذاران هم حال و روز بهتری ندارند، یکی دیگر از سپرده‌گذاران می‌گفت که پول رهنی که از مستأجرش گرفته را در فرشتگان سپرده‌گذاری کرده آن هم به امید سود 25 درصدی؛ حساب خود را حدود دو ماه بعد از صدور مجوز بانک مرکزی برای مؤسسه کاسپین یعنی اردیبهشت ماه 95 افتتاح کرده یعنی وقتی که دستگاه قضایی حکم به تغییر تابلوها و دفترچه‌های سپرده‌گذاران هشت تعاونی منحل شده به کاسپین را داده بود.
 
مؤسسه کاسپین در 27 اسفند ماه 1394 به شرط انحلال هشت تعاونی فرشتگان، الزهرا، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران، حسنات اصفهان، پیوند مشهد، بدر توس و امید جلین از شورای پول و اعتبار مجوز گرفت.پیشتر این مؤسسات به همران البرز ایرانیان و وحدت با تابلوی مؤسسه آرمان فعال بودند که بانک مرکزی شرط دادن مجوز به این مؤسسه‌ها را تغییر نام آن به کاسپین عنوان کرده بود.
 
یکی از سپرده‌گذاران از احوال خود چنین می‌گوید: من به اسم کاسپین وارد شعبه شدم، در سایت بانک مرکزی هم کاسپین جزو مؤسسات دارای مجوز معرفی شده بود، نمی‌دانستم که اینجا تعاونی فرشتگان بوده که فقط تابلو و دفترچه‌هایش عوض شده.
 
یکی دیگر از مشکلات کاسپین، سپرده‌گذارانی هستند که در دوره‌ای که این مؤسسه از شورای پول و اعتبار مجوز دریافت کرده اما هنوز مجاز به ایجاد شعبه و جذب سپرده‌گذار نبود، در تعاونی‌های در حال انحلال سپرده‌گذاری کرده‌اند. این تعاونی‌ها به مدد تغییر تابلوهای خود به نام کاسپین و صدور دفترچه‌های حساب به نام این مؤسسه با حکم قضایی، اقدام به جذب سپرده‌گذار آن هم با وعده سودهای بالای 30 درصد کرده بودند. مرد میانسالی که حدود 450 میلیون تومان پارسال با نرخ سود 28 درصدی به نام مؤسسه کاسپین سپرده‌گذاری کرده، تأکید دارد که اغلب کسانی که از پارسال و پس از مجوز بانک مرکزی به کاسپین در آنجا سپرده گذاشته‌اند، تاکنون سود نگرفته‌اند.
 
خانم افشاری یکی دیگر از مشتریانی است که می‌گوید بارها به بانک مرکزی مراجعه کرده و پرسیده که آیا کاسپین مجوز دارد و آنها تأیید کرده اند؛ می‌گوید که فرشتگان دفترچه حساب‌های آنها را به کاسپین تغییر داده بود و ما مطمئن شدیم که مشکلی نیست و به همین دلیل دیگر سپرده‌های خود را خارج نکردیم.
 
وقتی به آنها می‌گویم که کار تعیین تکلیف حساب‌ها از اواخر اردیبهشت ماه شروع شده و به هر حال به پول خود می‌رسید، یکی از سپرده‌گذاران که جوانی درشت هیکل است، چنین پاسخ می‌دهد: الان حساب‌های 10 و 20 میلیونی را رسیدگی می‌کنند در حالی که همه این‌هایی که در تجمع‌ها شرکت می‌کنند بالای 50 و حتی 100 میلیون تومان پول در حساب‌های خود دارند.
 
دیگری چنین محاسبه می‌کند: اگر به 450 هزار مشتری فرشتگان نفری 10 میلیون تومان بدهند، 4 هزار و 500 میلیارد تومان می‌شود؛ در حالی که می‌گویند کل دارایی فرشتگان 5 هزار و 600 میلیارد تومان است؛ مگر می‌شود مردمی که اینجا جمع شده‌اند و اغلب آنها بالای 100 میلیون موجودی داشته باشند کل طلبشان هزار و 100 میلیارد تومان باشد!
 
اما یکی از حاضران در این تجمع، به شیوه‌ای که مؤسسه کاسپین برای تعیین تکلیف سپرده‌ها دارد، معترض بود، می‌گفت که در شعب همه پول سپرده‌گذار را نمی‌دهند و بعد از گرفتن تعهد مبنی بر اینکه هیچ شکایتی از کاسپین ندارند، فرد را مجبور می‌کنند بیشتر موجودی خود را در کاسپین سپرده‌گذاری کند و به او دفترچه حساب قرض‌الحسنه می‌دهند، در حالی که ما دیگر نمی‌خواهیم اینجا حساب داشته باشیم. دور دوم تعیین تکلیف حساب‌های تعاونی فرشتگان برای سپرده‌های 20 میلیون تومانی از دهم خرداد آغاز شده است و تا 17 خرداد ادامه دارد؛ سپرده‌گذاران به ترتیب حروف الفبای نام خانوادگی خود می‌توانند به 20 شعبه منتخب آن که در سایت مؤسسه کاسپین فهرست آنها درج شده، برای تعیین تکلیف حساب‌های خود مراجعه کنند. اهالی فرشتگان باید منتظر بمانند تا دارایی‌های این تعاونی تعیین تکلیف شود و هیأت تصفیه امور را انجام دهد؛ همان پروسه‌ای که برای تعاونی‌های دیگر از جمله ثامن الحجج و میزان طی شد و به نظر می‌رسد این مشکل تنها با مرور زمان و دادن فرصت به مجریان قابل رفع است.

بخش اخبار صنعت | مجله اینترنتی پیشرو ماشین


منبع: برترین ها

اطلاعات تماس :

با ما در تماس باشید :

شرکت پیشرو ماشین کیمیا
زنجان- شهرک صنعتی شماره یک

024-32221338

اطلاعات کامل تماس

آمار بازدید سایت

لطفا ابتدا پلاگین آمار بازدیدکنندگان سایت آمار بازدیدکنندگان را فعال نمایید.

نمایش اوقات شرعی