آنچه دولت دوازدهم باید در اولویت قرار دهد

محمدقلی یوسفی در خبرآنلاین نوشت: مهمترین اقدامی که طی شش ماه ابتدای در وزارت صنعت باید انجام شود، ارزیابی از وضع موجود صنایع در کشور است. نقاط قوت و ضعف صنایع کشور باید بررسی شود.
محمدقلی یوسفی در خبرآنلاین نوشت: مهمترین اقدامی که طی شش ماه ابتدای در وزارت صنعت باید انجام شود، ارزیابی از وضع موجود صنایع در کشور است. نقاط قوت و ضعف صنایع کشور باید بررسی شود.
 
مشکلات این صنایع، به روز بودن آن‌ ها و نیروی کاری که دارند باید ارزیابی شود. این موارد نیاز به متخصصی دارد که در این کار وارد باشند و یک ارزیابی درستی از وضع موجود صنایع ارائه دهند و بر اساس اهمیت صنایع اولویت‌ ها را مشخص کنند و مشکلات را حل کنند.

دولت باید از مسئولان وزارت صنایع و معادن بخواهد که به‌ صورت کارشناسی از وضعیت صنایع گزارشی ارائه دهند و نه‌ فقط از جهت رفع تکلیف. طیف گسترده‌ای که راه بردی است را شناسایی کنیم و مشکلات را برطرف کنیم.

از طرف دیگر وزارت راه نقش بسیار مهمی دارد؛ مانند اعضای بدنی هستند که خون را به نقاط مختلف می‌ رسانند. ویژگی مهم وزارت راه این است که هم می‌ تواند از نظر هوایی و دریایی و هم از نظر زمینی مسائل را مورد بررسی قرار دهد . لازمه آن این است که به‌صورت کاملاً تخصصی موضوع ارزیابی شود. راه‌ های شهری و اصلی و از طرف دیگر مترو و راه‌آهن‌ ها باید بررسی شوند.

وزارت راه باید برای ایجاد اشتغال و رونق کشور مناقصه بین‌ المللی تشکیل دهد و شبکه ریلی بین‌شهری و بین استانی را گسترش دهد. این موضوع باعث می‌ شود هزینه حمل کالا و تولید کاهش پیدا کند و اشتغال ایجاد شود.

اما باید در نظر داشت که  همه این نهادها به یکیگر مربوط هستند. در گذشته وزرا جداگانه فکر می کردند و با تصمیماتشان در تلاش بودند که محبوب ملت شوند. اما باید توجه کرد که همه تصمیم ها به یکدیگر مربوط است و این نهاد ها باید با یکدیگر تعامل داشته باشند. وزارت خانه ها باید با یکدیگر تعامل بیشتری داشته باشند. به طور مثال، وزارت اقتصاد و وزارت معدن باید با همکاری خود مشکلات نظام بانکی کشور را حل کنند، سیاست های پولی تغییر کند. طوری شود که منابع به سمت تولید سوق پیدا کند.

با این حال، در اصلاحات سیستم، نباید تاکید بر روی افراد باشد. به سمتی باید حرکت کرد که سیاست ها و خط مشی ها تغییر کند. تصمیمات و هدف گذاری در جمع انجام می شود ولی اجرای آن به طور فردی انجام می شود. در گذشته تصمیم ها احساساتی و لحظه ای گرفته می شد و به عواقب آن چندان فکر نمی شد. در حال حاضر دیگر نباید خطاهای گذشته را تکرار کرد. با انتخاب افراد جدید کابینه به نظر می رسد تغییرات بهتری ایجاد شود.

از سویی بخش خصوصی ما که عمدتا تجاری هستند با مشکلات فراوانی دست وپنجه نرم میکنند. عالوه بر اینکه نوعی بینش ضد بورژوازی هم از دیرباز در کشور ما وجود داشته که همواره به روند رشد این بخش آسیب می زند. هرچه بینش حمایت از ثروت را در کشور تقویت کنیم ، این بخش می تواند هرچه بیشتر رشد کند و به شکوفایی اقتصادی کمک کند.بنابراین دولت باید در اجرای برنامه های تنظیم شده با نظم و انضباط بیشتری عمل کند و از طـرفی دیگر بخش خصوصی مولد و واقعی تنها با خود بخش خصوصی رقابت کند نه اینکه مثل امروز مجبور باشد به مصاف دولتی ها و شب هدولتی ها برود.

بخش اخبار صنعت | مجله اینترنتی پیشرو ماشین


منبع: برترین ها

اطلاعات تماس :

با ما در تماس باشید :

شرکت پیشرو ماشین کیمیا
زنجان- شهرک صنعتی شماره یک

024-32221338

اطلاعات کامل تماس

آمار بازدید سایت

لطفا ابتدا پلاگین آمار بازدیدکنندگان سایت آمار بازدیدکنندگان را فعال نمایید.

نمایش اوقات شرعی