چند درصد خانوارها شاغل کارفرما دارند؟

بررسی های صورت گرفته در خصوص وضعیت شغلی خانواده های ایرانی نشان می دهد 5.7 درصد از خانواده های شهری ایرانی شاغلانی با سمت کارفما را در خود جای داده اند.
خبرآنلاین:  بررسی های صورت گرفته در خصوص وضعیت شغلی خانواده های ایرانی نشان می دهد 5.7 درصد از خانواده های شهری ایرانی شاغلانی با سمت کارفما را در خود جای داده اند.
 
 بانک مرکزی در گزارشی در خصوص وضعیت اقتصادی و اجتماعی خانوارهای شهری تاکید کرده است که 5.7 درصد از اعضای شاغل خانواده های شهری در پایان سال گذشته کارفرما بوده اند.

ایران تزدیک به 23 میلیون شاغل را در خود جای داده است و نرخ بالای بیکاری یکی از عمده ترین چالش های پیش رو و هم اکنون اقتصاد ایران تلقی می شود.

در این میان بررسی وضعیت اشتغال در میان خانواده های شهری حکایت از آن دارد که بخش مهمی از شاغلان در سال گذشته در بخش خصوصی مشغول فعالیت بوده و پس از آن کارکنان مستقل بالاترین سهم رااز ان خود کرده اند.

کارکنان مستقل را کسانی تشکیل می دهند که با راه اندازی یک واحد صنفی ، مشغول فعالیت هستند یا کسانی که راسا به کارهای خدماتی و ... اشتغال دارند. در این میان درآمد 16.8 درصد از کارکنان ایران از موسسات دولتی و عمومی تامین می شود.

سهم موسسات خصوصی از این میزان 42 درصد است . نکته مهم در این میان سهم بالای بخش دولتی و سهم اندک بخش خصوصی از اقتصاد است اما وقتی پای اشتغال به میان می آید این نسبت به تغییرات شگرفی روبرو می شود . همین نکته نشان از آن دارد که در صورت توسعه بخش خصوصی و افزایش میزان تاثیرگذاری اش در اقتصاد، مشکل بیکاری تا چه میزان امکان حل شدن را خواهد داشت.

محاسبات حکایت از آن دارد که تنها 0.2 درصد از شاغلان خانوارها کارکنان موسسات تعاونی بوده اند. در این میان 1.7 درصد نیز کارکن فامیلی کارآموز محسوب می شوند.

بر این اساس اگر سهم بخش های مختلف اقتصادی از اشتغال مد نظر قرار گیرد ، سهم بخش خصوصی و کارکنان مستقل بالاترین سهم و سهم بخش تعاونی پایین ترین سهم خواهد بود.

بخش دولتی و عمومی نیز در میانه این آمار قرار خواهد گرفت. نکته مهم آن است که کارفران معناست که شمار شغل آفرینان در جامعه افزایش می یابد اما بررسی ها نشان از تمایل بالای کارکنان مستقل در جامعه ایران به فعالیت دارد.این در حالی است که بسیاری از ایده های نو خود می تواند زمینه های ایجاد فرصت های شغلی و تبدیل یک کارکن مستقل به کارفرما را فراهم کند.

بخش اخبار صنعت | مجله اینترنتی پیشرو ماشین


منبع: برترین ها

اطلاعات تماس :

با ما در تماس باشید :

شرکت پیشرو ماشین کیمیا
زنجان- شهرک صنعتی شماره یک

024-32221338

اطلاعات کامل تماس

آمار بازدید سایت

لطفا ابتدا پلاگین آمار بازدیدکنندگان سایت آمار بازدیدکنندگان را فعال نمایید.

نمایش اوقات شرعی